Csoma Judit Margit

Megszelídített szorongás (Második, javított kiadás)

A szorongás jelenségének teológiai és pasztorálpszichológiai szemlélete a 20. században

Meg kellene tanulni szorongani – ajánlja Kierkegaard –, mert „ez egy olyan kaland, amelyben minden embernek helyt kell állnia: meg kell ismernie a félelmet, a szorongást, hogy ne vesszen el amiatt, hogy soha nem félt, vagy amiatt, hogy elmerült a szorongásban…”

Haszonnal forgathatják ezt a könyvet lelkipásztorok, pasztorálpszichológusok és lelkigondozók, akik munkájuk során segítenek másoknak, hogy az élet élhető legyen a szorongással is, és önismereti folyamatuk során megtanulják kezelni a saját szorongásaikat.

A szerző „…szembenéz a szorongás jelenségével, összegyűjti és rendszerbe illeszti a teológiai, filozófiai, pszichológiai és pasztorálpszichológiai leírásokat és felismeréseket, s ezekből a gyakorlatban is alkalmazható következtetéseket von le…, elénk tart egy teológia és pasztorálpszichológia által keretezett tükröt, hogy abba belenézhessünk, és valamit felismerhessünk a szorongás természetrajzából. S ez komoly eredmény… Kiderül a könyvből, hogy a szorongás önmagában nem félelmetes jelenség, hanem sorsunk kitartó kísérője, amit nem lehet könnyedén elutasítani, letagadni, negligálni. Érdemes inkább a megküzdést választani” – írja dr. Bodó Sára a könyvről.

Csoma Judit Margit református lelkész, pasztorálpszichológus. 1991 óta a berekfürdői Megbékélés Háza lelkésze. Három felnőtt lánya van. A könyv a doktori disszertációja, amelyet 2012-ben a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen védett meg.

3 000 Ft
2 550 Ft
ISBN: 9789635585199
Format:
B/5
Dimensions:
150×230 mm
Binding:
kartonált
Pages:
188
Publication date:
2021, 2022

Kattintson egy oldalra a nagyobb méretben való megtekintéshez.
Húzza a képet balra vagy jobbra a lapozáshoz.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Csoma Judit Margit: Megszelídített szorongás


A szorongás jelenségének teológiai és pasztorálpszichológiai szemlélete a 20. században
Kálvin Kiadó, Budapest, 2021 (188 oldal)
ISBN 978 963 558 501 4

Aki ma a Magyarországi Református Egyházban lelkigondozással foglalkozik, jól ismeri dr. Csoma Judit Margit nevét. A Berekfürdői Református Egyházközség lelkipásztora kiválóan képzett szakember a pasztoráció sokféle területén. A modern kor modern embereként úgy hirdeti Isten igéjét, hogy egyszerre együttérző és üzenetközvetítő, megkísértettségünket komolyan vevő (Ernst Lange) és Isten biztatását továbbító, lelkeket megértő és lelkigondozói segítséget felkínáló lelki-pásztorrá formálódott. A pasztoráció iránti elkötelezettsége végigkísérte – és kíséri – szakmai hivatását. Ennek érdekében olyan képzettségeket szerzett, amelyek korábban még különlegességszámba mentek a református lelkészek körében (vallás-patológia, szupervizori képzés, megoldásközpontú lelkigondozói beszélgetésvezetés). Várható volt, hogy disszertációja témájaként is erről a területről választ. Emlékezetem szerint eredendően a bizalom témakörében szeretett volna elmélyedni. Aztán épp ebben a folyamatban újra és újra beleütközött a szorongás különféle jelenségeibe – általában az ember életében, de feltűnően a gyülekezeti közösségek életében is. Gyakorló lelkipásztorként és lelkigondozóként a gyülekezetben is ráérzett a szorongás jelenlétére. Látva az arcokat, ismerve a sorsokat, hallva az emberi történeteket a téma magához rendelte kutatói és feldolgozói szándékát.

Bővebben

A szem a lélek tükre – tanuljuk a Bibliából. Ha belenézünk egy szorongó gyermek vagy felnőtt szemeibe, észrevesszük, ha a lelkében szorongás van. A tekintet kapaszkodna: „közel jönnél a mélységeimhez, megértenél, elfogadnál, segítenél kiutat keresni?” A szorongás jelei hamar szorongást keltenek a lelkigondozóban is. Úgymond a szavak emberei vagyunk, de mit lehet – hatásos feloldást adó – szóként, üzenetként megfogalmazni? A másik ember szorongása a lelki segítőt is zavarba hozza, hiszen szembesítheti saját szorongásaival. Ugyan-akkor a szorongás pozitív hozadéka lehet, ha segíthet az életmotivációk megerősödésében. Védelmi faktor lehet, hogy elkerüljük a nagy veszélyt. Változásra, változtatásokra kényszeríthet, teljesítményekre ösztökélhet. Megmérettetések előtt segíthet összpontosítani, koncentrálni, kreatív megoldásokat találni.
Dr. Csoma Judit írása nem akar és nem is tudhatna mindent leírni a szorongásról. Egy hivatásában és lelkigondozói szolgálatában alkalmazható kutatási területet választott: a teológiát és a pasztorálpszichológiát. Értelmezésünk szerint a kettő a gyakorlati lelkipásztorkodásban egymástól elválaszthatatlan. A könyv egy jól bejárható tartalmi ívet követ, szembenéz a szorongás jelenségével, összegyűjti és rendszerbe illeszti a teológiai, filozófiai, pszichológiai és pasztorálpszichológiai leírásokat és felismeréseket, s ezekből a gyakorlatban is alkalmazható következtetéseket von le. Nem akar megoldani minden problémát, és nem kínál egyéni és közösségi terápiás eljárásokat. Nem akar – lelkipásztori meggyőződésből sem – népszerűnek tűnő „életvezetési tanácsokat” adni. Ne várjuk tőle, hogy három vagy öt lépésben feloldja szorongásainkat. De elénk tart egy teológia és pasztorálpszichológia által keretezett tükröt, hogy abba belenézhessünk, és valamit felismerhessünk a szorongás természetrajzából. S ez komoly eredmény. Mert terheink kereszt előtti lerakásához először föl kell vállalnunk a terhet, szembe kell vele néznünk, s jó felismernünk, hogy miben szolgált vagy szolgálhat javunkra. Kiderül a könyvből, hogy a szorongás önmagában nem félelmetes jelenség, ha-nem sorsunk kitartó kísérője, amit nem lehet könnyedén elutasítani, letagadni, negligálni. Érdemes inkább a megküzdést választani.
Dr. Hézser Gábor pasztorálpszichológus opponensi véleményében a következőket írja dr. Csoma Judit dolgozatáról: „Multiperspektivikusan dolgozza fel a különböző tudományterületek vonatkozó elméleteit. Bemutatja a szorongás mibenlétére vonatkozó elképzelések kultúrtörténeti alakulását, majd ebből a gazdag leletből szűri le mindazt, ami megítélése szerint a pasztorálpszichológiai egyházi munka számára eligazodást nyújthat. A magyar teológiai irodalom egy hiányt pót-ló, aktuális, kiváló szakmunkával gazdagodott.”
Kívánom, hogy ez a könyv formálja a szorongással kapcsolatos szemléletünket, hogy bizalom szülessen bennünk szorongásaink szeretetteljes feltárására, megértésére és oldására! Az értő lelkigondozás sokat segíthet ebben.


Dr. Bodó Sára (Debrecen)


Megjelent az Igazság és Élet. Folyóirat a lelkipásztori és nevelői munka számára 2022/1. számában (XVI. évfolyam)

Kevesebb


A szabadság szédülete, a szorongás biztonsága



A Megszelídített szorongás című könyv Csoma Judit Margit református lelkész, pasztorálpszichológus tudományos írása, amely immár másodjára jelent meg a Kálvin Kiadónál. A könyv teológiai, filozófiai és pszichológiai felismeréseket összegez a szorongásról a Bibliától a modern pszichológiáig, miközben számos megoldókulcsot kínál a jelenségre. Évtizedes szorongások feloldásáról, a szembesülés fontosságáról és a szabadság kihívásairól is beszélgettünk a szerzővel. És vajon miért kell könyvet írni a témáról, ha néhány sorban is benne lehet a lényeg?


A könyv egyik tételmondata, hogy meg kell tanulnunk szorongani, az ugyanis elemi része az életünknek. Ezt fontos lehet tudatosítani, hiszen a szorongást gyakran gyengeségnek, betegségnek kezeljük.
Valóban fontos figyelembe venni, hogy a szorongás nem újkeletű állapot az ember számára, nem csak most küszködünk vele, nem csak most keressük rá a megoldást. Szokták mondani, hogy a szorongások korában élünk, pedig a történelem más időszakaiban is megélték az emberek ezt a belső feszültséget, különösen háborúk, betegségek, éhínségek idején. A Szentírás íróinak is fontos volt, hogy leírják – még ha a nyelv nem is különbözteti meg a félelmet a szorongástól –, hogyan küzdöttek félelmeikkel a bibliai személyek. Az egyik belesántul, a másik majdnem belehal, a harmadik hitét veszti, aztán valahogy – a szorongás kimondásával, imádsággal, istenkereséssel – mégiscsak továbbléptek az életben. A szorongás évezredek óta az életünk része, ha ezt belátjuk, máris kevésbé érezzük magunkat kivetettnek a világból miatta.

Mégiscsak kortünetként hivatkozunk rá, a stresszel, depresszióval és egyéb újkori problémákkal együtt. Sokak szerint a fiatalok megváltozott életmódja is több szorongás forrása lehet. Jogos ez a felvetés?
Ugyan statisztikákat nem elemeztem a könyvben, az ifjúsággal foglalkozva azt látom, hogy fiatalabb kortól kezdenek el szorongani, mint az én korosztályom. Már általános iskolában egészen mély szorongásaik vannak, nem csak a másnapi dolgozat vagy házi feladat miatt érzett félelemről van szó. Ez valamennyire érthető, hiszen rengeteg negatív tartalmat látnak; az ötödikes tanuló úgy alszik el éjfél után, hogy közben a tabletjén videókat néz, ott pedig sok káros tartalommal találkozik. Egyre jelentősebb az a feszültség is, amelyet a csoportból való kiválás és beolvadás okoz a fiataloknál: ez az identitás és értékek, az önmegvalósítás kérdése. A szorongás oka gyakran az, hogy elveszítik az egyéniségüket, és beleolvadnak a nagy embermasszába. Közben menekülnek is a biztonságba, hogy ne kelljen kiállni, ne kelljen színt vallani.


A szorongás élményét hogyan tudnánk leírni?
Egy mély, belső feszültség, elég mély ahhoz, hogy néha ne is tudatosuljon. Előfordul, hogy állandósul, miközben kihat a testre: összeszorul a gyomor, a nyelőcső vagy az egész izomzat. Olyan, mint amikor lenyom bennünket az iszap, és nem tudunk levegőhöz jutni; izzad a tenyerünk, és elveszítjük az orientációs képességünket.

A könyvben többször is felmerül a szorongással kapcsolatban, hogy tárgyiasítva, félelemmé alakítva úrrá lehetünk rajta. Ezt Pál apostoltól kezdve – aki az istenfélelmet hangsúlyozza – a modern pszichológiai modellekig többen megerősítik.
Igen, ez a téma végigkíséri a szakmai diskurzust, már a bibliai példákból is visszaköszön. Valójában a Zsoltárok könyve is erre mutat rá: képekbe öntik a megfoghatatlan szorongást, megjelenítik őket, a végén pedig kiutat mutatnak abból.

„Nyelvi kulcs” – így hivatkozik erre a megjelenítő erőre a könyvben. Ez összecseng a művészetekkel, amelyek által néha felül tudunk kerekedni a némaságon.
Mindig József Attila jut az eszembe. „A semmi ágán ül szívem, kis teste hangtalan vacog, köréje gyűlnek szelíden s nézik, nézik a csillagok.” Ez gyakran lebegett a szemem előtt. Itt van négy sorban az egész, akkor miért kell róla kétszáz oldalt írni?! Illyés Gyula Bartók című versében fogalmazza meg: „…ki szépen kimondja a rettenetet, azzal föl is oldja”. Egyszerűnek tűnik, viszont kimondani a dolgokat úgy, ahogyan valójában vannak, lehet, hogy évekbe telik. Persze mi szeretnénk elmondani egy gyors imát, minél hamarabb átélni az Isten szabadító kegyelmét egy zsoltárral, verssel és túl lenni az egészen, ahogy csak csak lehet. De ez általában életfeladat, amit sokszor nem is tudunk egyedül véghez vinni. Alázatra van szükség, hogy belássuk, szükségünk van valakire, akiben megbízunk, lehet az szakember, lelkigondozó, de lehet akár a szomszédasszony is. Ha valaki eljut odáig, hogy őszintén meg tud nyílni, az már jó út a gyógyulás felé.


Volt szó a kettőségről: szorongatva érezzük magunkat, de közben borzasztóan félünk kiválni, megmutatkozni. Mintha félnénk a szabadságtól. Kierkegaard idézete szerepel is a könyvében: „A szorongás a szabadság szédülete.”
Ha az egyiptomi fogságra, majd a kivonulás történetére gondolunk a Bibliából, vagy esetleg bármilyen szorongató helyzetükre a saját életünkből – szabadságunkban már önállóan kell cselekedni, vállalni kell a felelősséget. A szabadság felelőssége pedig sokszor terhesnek, sőt félelmetesnek tűnik. Ilyenkor szoktunk visszavágyni a húsos fazekakhoz, az ismerős, biztonságos állapothoz, amelyben tudjuk, hogy eddig és netovább. Sokan bele is halnak a langyos vízbe, mert veszélyesnek tűnik a kiút. Gondoljunk csak egy nagy szerelemre! Amikor megosztanánk érzelmeinket az illetővel, akkor érezzük igazán, hogy van előttünk, bennünk egy hatalmas gát. Sérülékennyé tesz bennünket a kitárulkozás. Megtörténhet, hogy visszautasítanak, megaláznak minket a tiszta, őszinte érzésünk megvallásakor. Éppen ez a kockázatvállalás teheti azonban igazán értékessé az életünket. Kierkegaard azt mondta, akkor tudunk igazán belépni az életbe és megélni azt, amikor szembenézünk a legbensőbb érzelmeinkkel, köztük a szorongásainkkal is.

El kell tehát fogadnunk, hogy bizonyos szorongásaink hozzánk tartoznak. Mi lehet ezekkel a szorongásainkkal a célunk?
Célunk kell legyen, hogy az életellenes szorongásainktól megszabaduljunk. Muszáj tennünk valamit, ha minden nap velük ébredünk és alszunk el, folyamatosan nyomasztanak, miközben beszűkítik az életterünket, elszívják az energiánkat, az életkedvünket. Ez ellen harcolni kell. De a teremtettségünkből fakadó szorongásunkkal meg kell barátkoznunk, életbátorsággá kell alakítsuk. A teológusok azt mondják, hogy a bűnesettel, az Istentől való elszakadásunkkal megszakadt a szoros, boldog együttlétünk a Teremtővel, azóta hiányérzetünk van, azóta szorongunk. De mindezek ellenére élhető, boldog és szabad életet élhetünk. Sőt másokat is, a környezetünket is hozzásegíthetjük a szabad élet megéléséhez. Megtehetjük mindezt a másik emberre szánt idő, figyelem, megértés, odaszánás, közbenjáró imádság által. Szorongó emberként pedig a beismerést, a szembesülést és a megnyílást hangsúlyoznám. Egyházi szempontból pedig: lelkészként ne szorongassuk az embereket, ne keltsünk félelmet! Legyen bátorságunk önálló gondolkodású gyülekezeti tagokat pásztorolni, akik meg merik vallani az örömüket, a szorongásukat, meg merik mondani, hogy ő egyik alkalommal eljön egy istentiszteletre, a következő alkalommal meg nem! Néha én is úgy érzem, ha egy kicsivel „szorongatóbb” lennék, többen ülnének körülöttem, de elfogadom, ha azt mondják: eddig jártam, mert eddig volt szükségem rá. Ilyenkor azért megemlítem: nem csak a saját szükségünkért járunk a templomba, lehet, hogy másnak is lesz rád szüksége, örülünk, ha újra eljössz. És nagyszerű látni, ha legközelebb valóban megjelenik.


Rengeteg bibliai példa van elemezve a szorongással kapcsolatban a könyvében. Melyiket emelné ki?
Számomra mindig sokat mondott az a bibliai rész, amikor Jézus vizet kér a samáriai asszonytól, majd elkezdenek egymással beszélgetni. Egy önmagát kereső nő vállalja Jézus előtt önmagát, bátran kapcsolatba lép vele, és így tovább tud lépni az életében, sőt a Jézussal való találkozás, a beszélgetés hatására kiteljesedik az élete. (Jn 4,1–42) Egy-egy ilyen találkozás akár Jézussal, vagy valakivel, aki Jézus erejét közvetíti, fordulópont lehet egy ember életében, szorongásban eltelt évek, évtizedek után. Sokszor azt tapasztalom, hiába érezzük, hogy szenvedünk a szorongásainktól, mégse tudjuk elengedni azokat, nem keressük a megoldást. Szinte a szorongás tart meg bennünket, az a mozgatórugónk, és félünk attól az űrtől, amely adott esetben a szorongásunk helyén támadna. Mi lesz azokkal a barátainkkal, akik ezt a szorongót befogadták, mi lesz az erre épült kapcsolatainkkal? Úgy hiszem, sokévnyi megrögzült állapotot ilyen határozott fordulópontokkal lehet feltörni, mint az előbb említett bibliai példa.

 

Csoma Judit Margit református lelkész, pasztorálpszichológus. 1991 óta a Berekfürdői Református Egyházközség lelkésze. Három felnőtt lánya van. A Megszelídített szorongás című munka a doktori disszertációja, amelyet a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen védett meg. Mint tudományos dolgozatot hasznosnak tartja, hiszen számos érdekességet, megoldókulcsot rejt, ugyanakkor nem gondolja magát olyan szakembernek, aki bárkit megszabadíthatna a szorongásaitól.

Hámori Márton cikke 2024. július 11-én jelent meg a reformatus.hu oldalon

Kevesebb

Academic

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand

Cookies are small text files that can be used by websites to make a user's experience more efficient.

The law states that we can store cookies on your device if they are strictly necessary for the operation of this site. For all other types of cookies we need your permission.

This site uses different types of cookies. Some cookies are placed by third party services that appear on our pages.

Go to top

John Calvin Publishing House of the Reformed Church in Hungary